PTT Kargo AVKİM AVPİM UPİM Ne Demek?

PTT Kargo AVKİM AVPİM UPİM Ne Demek?

Konuya başlamadan önce sizden sonra bu yazımızı okuyacak okurlarımızın bilgilenmesi için başınızdan geçenleri bizim bilmediklerimizi veya sorunu çözdüyseniz nasıl çözdüğünüzü hangi adımları attığınızı bizimle paylaşmanızı istiyoruz.
ptt-ukim-avkim-neredeBu yazımızda size UPİM AVKİM ve AVPİM kısaltmaları hakkında , çalışma saatleri , karşılaşılan problemler , konumu ,  nasıl bir yol izleyeceğinize dair kısa ama faydalı bilgiler sunmayı amaçlıyoruz .

Burada merkezin telefon numaraları , adres bilgileri , konum bilgisi , Google Street View’deki görüntüsü  gibi konularda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sitemizin içeriklerine ilk olarak PTT merkezlerinden başlamak istedik ve İstanbul’a geldiğimizde  AVKİM, AVPİM, UPİM, gibi kısaltmalarla karşılaştık sırayla size bunları açıklıyorum .

AVKİM : Avrupa Yakası Kargo İşleme Merkezi

AVPİM : Avrupa Yakası Posta İşleme Merkezi

UPİM : Uluslar Arası Posta İşleme Merkezi

Bu merkezler kargoların , postaların toplandığı merkezdir. Yurt içi , şehir içi , şehir dışı kargolar bu merkezlerden sevk edilmektedir.

Şehir içi 2(iki), şehir dışı 3(üç) gün içinde ürünlerinizin ulaşılabileceği söylenmiştir. Yurt dışı kargo Gönderim konusunda ise gönderdiğiniz ülkeye göre bu çeşitlilik göstermekte olup 444 1 788 Çağrı Merkezine, ya da  info@ptt.gov.tr  e-posta adresinde ulaşıp detaylı bilgi alabilirisiniz.

Gelelim asıl meseleye , size bir gönderi gelecekti ve AVKİM ya da UPİM de takılı kaldıysa üzgünüm size pekte iç açıcı haberler veremeyeceğiz . Araştırmalarıma göre özellikle yurt dışından gelen ürünler gümrükten geçse bile UPİM de takılıyor .” İstanbul AVKİM torba kapandı.”, ”Avpim Arnavutköy PTT işyerine sevk edildi” gibi cümleleri gönderinizin bilgileri arasında bulabilirisiniz  böyle bir cümleyle karşılaştıysanız eğer kargonuz muhtemelen UPİM‘e takılmış ve iade edilmek üzere işlemler başlatılmıştır.

Gönderilerizin durumlarını öğrenmek için 0 212 671 44 44 nolu telefonu  arayıp  dahili 1322 ye bağlanabilirsiniz (Yurt dışı takip bölümü). xx#########xx formatında takip numarası belirtip kargonuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

Özellikle son çıkan kanunlara göre Aliexpress gibi firmalardan yaptığınız alışverişler bu merkezde takılıp tekrar iade olabiliyor. Aylık 5 ürün sınırı , 22 euro sınırı gibi hususlar söz konusudur . Sınırı geçtiğiniz takdirde Avrupa’dan gelen ürünler için %18 Çin’den gelen ürünler için %20 oranında vergi uygulanmaktadır.

Bunu bir örnekle gösterecek olursak ;

gümrük-vergisi

Black Friday , Kara Cuma , Bereketli Cuma , Mor Perşembe gibi isimlerle adlandırılan ve birçok indirim yapılan günlerde extra olarak bu merkezlerde yoğunluk yaşanmakta ve şikayetler artmaktadır. Ürününüz AVKİM’e geldiğinde beklemek istemiyorsanız, imkanlar dahilinde oradan gidip almanız  daha sağlıklı olacaktır. Siparişini (yurtiçi alışverişinde üstelik) otuz , kırk gün bekleyen kullanıcılar bulunmaktadır.Ürünlerini UKİM’den ya da AVKİM’den almak isteyenler için adres : Yassıören Mahallesi Dolunay Sokak No: 28 /1 Arnavutköy İstanbul .

Sizin için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir videoya denk geldim .

Bu videoda Sancaktar isimli Youtube Kanalı başından geçen UKİM sürecini sizlere aktarmış. Aynı şehirde olduğu için evrakla işlerini halledememiş ve bizzat gitmesi gerektiği bilgisini alınca erken saatlerde müracaat etmiş yalnız bir sonuca varamamış .

Lütfen sizde UKİM , PTT , AVPİM konusunda başınıza gelen olayları süreci bizimle paylaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir