Western Union Nedir? Nasıl Para Gönderilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

[button id=”” style=”border-3px” class=”” align=”” link=”” linkTarget=”_self” bgColor=”accent1″ hover_color=”accent2″ font=”18″ icon=”checkmark2″ icon_placement=”left” icon_color=””]Western Union Nedir? Nasıl Para Gönderilir?[/button]

western-union-bpnÖzellikle yurt dışında çalışan gurbetçiler, akrabası olanların ya da ticaretle uğraşanların sıklıkla karşılaştığı bir şirket olan Western Union hakkında genel bir bilgi vermek ve merak edilenleri cevaplamak istedik.
Dünyada ki ülkerin %90 ‘ında hizmet veren bu şirket önceleri bir telgraf şirketiyken şu anda temel faaliyeti para gönderme, para alma olan bir transfer şirketidir.
Dünyanın en hızlı ve en güvenilir para transfer araçlarından birisidir.
Para gönderdiğinizde dakikalar içinde karşınızdaki kişinin hesabına ulaştığı için bir çok kişi Western Union’u tercih etmektedir.
Tüm ülkelerde yüzlerce merkezi ve binlerce çalışanı bulunan bu şirketin Ceo’su da Türktür.

Acente temelli olan bu şirket küreselleşen dünya şartlarına ayak uydurmuş ve artık online olarakta cep telefonlarından hizmet vermektedir.
Para transferi konusunda birçok insanın hayatında önemli yer tutan bu şirket hızı ve güvenirliği açısından birçok firmanın ve insanların tercihi durumundadır. Türkiye’de bulunan Western Union şubelerinin detaylı listesi sitemizde mevcuttur. ‘’onlinerehber.net/western-union-subeleri‘’

Tüm bankalarda, para transfer araçlarında olduğu gibi bu şirkettede risk söz konusudur. Bazı insanlar tarafından olumsuz yönde kullanılıp dolandırıcılığa maruz kalabilirisiniz. Sizinle duygusal açıdan yakınlaşmaya çalışan yabancı uyruklu insanlarla ve afrika ülkelerinin bazılarından gelen telefon aramalarını değerlendirirken dikkat etmenizi önemle bildiriyoruz.
Bu yüzden yüzyüze tanışmadığınız ve bilmediğiniz insanlarla (MTCN)** numaranızı ve kimlik bilgilerinizi kesinlikle paylaşmamanızı öneriyoruz.

 

[button id=”” style=”border-3px” class=”” align=”” link=”” linkTarget=”_self” bgColor=”accent1″ hover_color=”accent2″ font=”18″ icon=”checkmark2″ icon_placement=”left” icon_color=””]Nasıl para transfer edilir ?[/button]

Müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığından online para göndermek için oturum açmanız, alıcının ismi, ülkeyi, tutarı girip transfer ödemesini yaptıktan sonra MTCN takip  numaranızı alıcı tarafla paylaşabilirsiniz. Aynı şekilde mobil bankacılık kullanıyorsanız eğer aynı adımları uygulayarak para gönderme veya alma işlemini tamamlayabilirsiniz.
Bu iki şekilde de para gönderme işlemini tamamlayamıyorsanız eğer acenteye, PTT şubelerine veya Western Union ile anlaşması olan bankalardan herhangi birine giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İzleyeceğiniz yollar ise ;
[icon name=”checkbox-checked” style=”” color=”” size=”16″ ] Western Union para gönderme formunu doldurun . (Sizin ve alıcının kimlik,adres bilgileri istenmektedir.)
[icon name=”checkbox-checked” style=”” color=”” size=”16″ ] Göndereceğiniz parayı ve kimliğinizi görevliye teslim edin .
[icon name=”checkbox-checked” style=”” color=”” size=”16″ ] Makbuzunuzu almayı unutmayın.
[icon name=”checkbox-checked” style=”” color=”” size=”16″ ] İlave olarak bir komisyon ödemeniz gerekmektedir. Bu gönderdiğiniz aracı kuruma göre değişmektedir.
[icon name=”checkbox-checked” style=”” color=”” size=”16″ ] Son olarak MCTN(Money Transfer Control Number) takip numaranızı gönderdiğiniz kişiye yollamanız gerekmektedir. Alıcı aksi takdirde ücreti tahsil edemeyecektir.
[icon name=”checkbox-checked” style=”” color=”” size=”16″ ] Ayrıca para trasnferlerinizde My Wu numaranızı kullanırsanız form doldurmadan işleminizi gerçekleştirip hesabınıza puan toplayabilirsiniz çeşitli ödül ve puanları toplayabilirsiniz.

Western Union para transferinde alt limit nedir?

Para transferlerinde herhangi bir alt limit bulunmamaktadır.İsterseniz 1$ dahi yollayabilirsiniz.

Para transferi, fatura ödemeleri, posta çekleri için yapacağınız işlemler için, genel olarak Türkiye’de ki Western Union Temsilcileri aşağıdaki gibidir.

[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] PTT Şubeleri 0312 324 16 15
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] Akbank 444 25 25
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] Albaraka Turk 444 5 666
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] QNB Finansbank 0216 522 49 22
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] Fibabanka 444 88 88
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] BPN Ödeme & E-Para Hizmetleri 0 850 312 99 00
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] Garanti BBVA 444 0 333
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] Sekerbank 444 78 78
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] Türkiye Finans Katilim Bankasi 444 2 444
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] Türkiye İş Bankası 0 850 724 0 724
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] Yapi Kredi 444 0 444
[icon name=”arrow-right11″ style=”” color=”” size=”15″ ] Ziraat Bankası 444 00 00

[icon name=”attachment” style=”” color=”” size=”16″ ] Bilginize: Western Union hizmet noktaları genellikle bankalar ve ptt kurumları iken son yıllarda BPN isimli şirket genel acenteliği almış ve market, emlakçı, mağaza gibi noktalarada acentelik vermektedir. .